Teljesítményfokozás gyógytornával
Így javíts izmaid erején, robbanékonyságodon és állóképességeden
A gyógytorna sokak fejében egyenlő azzal, hogy öreg bácsik és nénik ülnek egy széken, vagy fekszenek egy kezelőágyon, és emelgetik a kezüket, illetve a lábukat a levegőben. Pedig a gyógytorna ennél sokkal több, például sportteljesítményünk javítására is képes. Budapest első privát fürdőgyógyászati centrumának gyógytornászával beszélgettünk.
A gyógytorna rendszere az összes mozgásszervet érintő betegségben használható, de sok belszervi betegségben is nagyon jó eredményeket és komoly életminőség javulást lehet vele elérni. Csak pár példa: kopásos betegségek, fejlődési rendellenességek, kötőszöveteket, izmokat, csontokat, szalagokat érintő betegségek, sérülések utáni kezelések, ízületeket, szív- és érrendszert, agyat, gerincvelőt, perifériás idegrendszert érintő betegségek, nyirokkeringési problémák. A gyógytornát segítségül lehet hívni szülés előtt, de hatásos lehet az inkontinencia megelőzésében is. És bár kevesen tudják, de a profi és amatőr sportolókat jobb sportteljesítményhez lehet segíteni a gyógytorna által. A gyógytorna biomechanika törvényszerűségeivel, illetve a neurológia, pulmonológia, kardiológia, és élettan szabályaival a páciens a lehető legtöbbet tudja kihozni önmagából.
Érdekes társasjáték
„Amint belép a páciens, elkezdődik az információgyűjtés. Nézzük a test használatát, ugyanis a mozgásképből nagyon sok mindent meg lehet tudni a páciens alapműködéseiről. Testtartása elárulja önbizalom szintjét, mozdulatainak kivitelezési ereje pedig azt, hogy mennyire rakja majd bele az erejét a kezelésbe, mennyire kell majd terelgetni. Őt nézve az is kiderül, lendületesen éli-e az életét, vagy lagymatagon, milyen a magáról alkotott testképe, illetve az is, hogy mennyire hajlandó utánozni másokat, mennyire rugalmas. Aztán tisztázzuk azt is, hogy a gyógytornával milyen aktivitási szintre szeretne eljutni. Más elvárásokkal rendelkezik kezelőjével szemben egy élsportoló, és más elkötelezettségi szintje van annak, aki csak reggel a kocsijáig szeretne fájdalommentesen eljutni, és ülőmunkát végez. A bejövetelkor feltett kérdéseiből, szóhasználatából hamar kiderül, hogy milyen az intelligencia szintje, és általában a hasonló stílusú, szintű szavak használata esetén érti meg leghamarabb a közléseink tartalmát. Mindezek után beszélgetnek a problémára, a célokról, esetleges sérülésekről.” – magyarázza a kezelés kezdeti lépéseit Deákné Molnár Ágnes, a SmileyMed vezető gyógytornásza. Úgy tapasztalja, a páciens mindig tudja mi a baja, csak le kell fordítani orvosi nyelvre, amit elmond. „Nekem kell megértenem, amit mond, és máris minden a helyére kerül. Azt szoktam mondani, hogy nem gyógyítunk, hanem egy nagyon érdekes társasjátékot játszunk: a beteg teste és mi, kezelők. A testnek mechanikai tulajdonságai vannak, eszünk azonban nekünk van!”
Videón elemzik a mozgást
Ahhoz, hogy választott sportágunkban jobb teljesítménnyel elérjük kitűzött céljainkat, mindenekelőtt érteni kell a testünk, mozgatórendszerünk működésének alapjait. A testünket segítve, és vele egységben élvezetessé válik a percekkel, kilométerekkel vívott harc. Deákné Molnár Ágnes azt mondja, a gyógytornát mindenki igénybe veheti, aki szeretné fejleszteni mozgását, vagy aki a mozgásban leli az örömét, de valamiért nem tudja elérni az általa kitűzött célt. „Megkeressük, hogy mi az akadálya a cél elérésének. Biomechanikai elveket használva javítjuk a hozzánk érkező profi és amatőr sportolók izmainak erejét, robbanékonyságát, állóképességét. A profi sportolókat a sportmozgás közben készült videó elemzése után kezdjük el kezelni – ezzel kideríthetjük, hogy milyen izmok, izomcsoportok működnek alul, vagy túl erősen. A videó elemzése után következik a 13 egyszerű mozdulatból álló funkcionális teszt, majd a két eredményt összevetve meghatározzuk, hogy mely plusz izomcsoport bekapcsolása ad olyan plusz erőt, amellyel a teljesítmény növelhető.
Sérülések esetén izomerősítésre is szükség lehet
A sérülések kezelésivel kapcsolatban Deákné Molnár Ágnes leszögezi: gyógytornával szinte minden olyan sérülést lehetséges kezelni, ami vagy nem igényel orvosi ellátást, vagy már megkapta azt, és már csak a mozgások helyreállítása maradt hátra. „Sérülések kezelésében eljuttatjuk a betegeinket az elsődleges gyógyulásig. A kezelés közben kiderül, hogy milyen lehetséges ok volt a sérülés hátterében. Leggyakrabban a non-kontakt módon, azaz nem ütközés, rúgás, vagy esés, hanem egyensúly vesztés, elcsúszás miatt lesz sérülés, és sok esetben ezek mögött legyengült izomzat áll. Ilyenkor nem csak azt a sérülést kezeljük, amivel hozzánk érkezett a páciens, hanem a sérülés hátterében lévő ok kezelésével a következő sérülést is megelőzzük.”