Fürdőgyógyászat – Az elfeledett legmodernebb kincsünk
Sok szó esik manapság arról, hogy Budapest nem csak a Fővárosunk, hanem a világon egyedül álló módon teljesíti a Fürdővárosok minden kritériumát is. Budapest minősített gyógyvízzel rendelkezik, nagyon sok minőségi szálláshely, illetve azok fürdőrészlegei elérhetők itt, ahol hagyományos és komplementer medicina is képviselteti magát, kezeléseket a Társadalom Biztosítás támogatja, orvosi felügyelet biztosítva van, és egyéb egészségügyi szolgáltatásokat is igénybe vehetnek az ide látogatók, gyógyulni vágyók. Vannak (gyógy) parkjaink, sétányaink, amin pihenési lehetőségek és kijelölt útvonalak vannak.
A gyógykezelésre érkezők számos turisztikai, kulturális, sport programon vehetnek részt. Ha valaki gasztronómiai élményre vágyik, igen széles skálán választhat.
Budapest Fürdővárossá válása nem az utóbbi évtizedekben alakult ki, történeti leírásokból tudjuk, hogy a 10-11. században (1178-ban) már Keresztes lovagok kezeltették itt magukat a „Felhévíznek” nevezett gyógyhelyen, (ami a mai Gellér-fürdő forrásának felelt meg), és az „Alhévíznek” nevezett gyógyhelyen, (ami a mai Lukács-fürdő forrásának felelt meg), illetve a Margit-szigeti kolostorokba jártak gyógyulni. A századok során a fürdőkezelés elfelejtődött, majd a 19. században Sebastian Kneipp kezelései, a mai legmodernebb elvek alapján épültek fel. A 60’-as években, Amerikában kialakult Wellness mozgalom, csak megerősítette, és népszerűsítette a Kneipp Tiszteletes által bevezetett elveket.
A 21. században az életminőség biztosítása egyre fontosabb szemponttá válik az emberek számára. Az urbanizált, rohanó élet mellet is időt szánnak az egészség megőrzésére, illetve visszanyerésére. Azt az elvet vallják, hogy „Az okos ember megoldja a problémát, a zseni megelőzi.” Ebben illetve az egészség visszanyerésében adhat nagy segítséget a Fürdőgyógyászat.
Miért legmodernebb kincsünk?
Mert alkalmas a megelőzésre, a gyógyításra, és a közérzetjavításra is. A kialakult betegség esetén célzott helyi, és általános egész testet érintő hatásai is vannak, és ezt a mechanikai tulajdonságaira a szervezet válaszával éri el, anélkül hogy gyógyszert vagy más kémiai anyagot vinnénk be.
Balneoterápia:
Fürdőkezelések közül a balneoterápia a víz fizikai, kémiai hatásait ötvözi a speciális áramformák, vagy a trakció mechanikai hatásaival és a testre irányított vízsugár izomlazító hatásaival. Víz alatti vízsugár masszázs (tangentor): Egy kezelő kádba merülve magasnyomású vízsugárral masszírozzák, lazítják el az izmainkat, a merevebb, több kezelési időt igénylő izmokra fókuszálva, de egész testet bejárva. Részleges elektromos fürdő: Végtagjainkat kezelő kádacskákban lévő 32-34 oC-os vízbe téve különböző elektromos áramformákkal kezelik az ízületi fájdalmakat, vérkeringést fokozzák bennük, ezáltal az ízületi fájdalmak csökkennek. A gyógyvizek kémiai hatásait az ásványi anyag tartalmuk adja, mert felszívódva ez fejti ki gyógyító hatását. Budapesti gyógyvizek többsége kálcium-magnézum-hidrokarbonátos, így többségében mozgásszervi problémák kezelésére alkalmas. Fizikai hatásaikból a hőmérsékletük (hideg víz izom összehúzódást, de összességében lazulást, a meleg víz értágulatot okoz, így éri el izomlazító hatását.) felhajtó erejük, (könnyebbé válik benne a mozgás), hidrosztatikai nyomásuk (ödéma csökkentő, szív munkáját, légzést javító hatású), ellenállásuk (vízi torna csak látszólag könnyebb, a sűrűbb közeg miatt jobban fogyaszt, mint a szárazföldi mozgás).
Pakolások:
Iszap-, parafangó: Az izom feszülések oldásában egyik legjobb kezelés akkor, ha gyulladás nem áll fenn. A parafangó parafin és fangó (apró szemcsés iszap) keveréke, mely sokáig tartja a meleget, melynek hatására kitágult ereken keresztül az iszap ásványi anyagai fel tudnak szívódni. Az izmok értágulata magában is izomlazító hatású. Izomlazító krémpakolások, ritex: Nyári melegben, illetve gyulladások esetén jobb hatású a hűtő-értágító hatású krémekből készült pakolás, mely hatása ugyanolyan, mint az iszapé.
Elektroterápia:
Az elektroterápia során a különböző áramformák hatásait használja fel a testben lezajló helyi és általános hatások eléréséhez: Fájdalmat, és gyulladást csökkentenek, keringést fokoznak, izomműködést javítanak, értágítóak – ezáltal a kezelt terület táplálását javítják, illetve a káros anyagok elszállítását fokozzák, kötőszöveti húzódásokat csökkentenek, szervezet regenerációját segítik.
Masszázsok:
Az orvosi gyógymasszázs kifejezetten a fájdalmas, túlfeszült területre hat, harmonizálva a különböző izomcsoportok feszülési állapotát, ezáltal csökkenti a fájdalmakat, az izmok között futó idegek nyomásait, javítja az ízületek terhelését és az egész közérzetet. A sportmasszázsok erősebb, kevésbé problémamegoldó, inkább általánosabb izomlazító kezelések. A Wellness masszázsok az általános közérzetjavításra szolgálnak.
Gyógytorna – fizioterápia:
Kezdetén egy fizikális felmérés van, hogy a rendelkezésre álló időt leghatékonyabban lehessen kihasználni, már 5-10 kezelés alatt (egy – két hét), már jelentős eredményeket lehet vele elérni a felmért mozgás szervrendszeri elváltozások kezelésében. Gyógytornászok jelentős része végez valamilyen manuálterápiát, mely fokozza a tornagyakorlatok hatását, illetve eredményesebbé teszi azokat. Gyakorlatok nem csak erősítést, hanem nyújtásokat, gerincstabilizálást, mozgástudatosítást, keringésjavítást, izomcsoportok működésének harmonizálását, ízületek mozgástartományának növekedését is elérik.
Nyirok masszázs (lymphodrenage):
a kötőszövetben futó erek érzáró izmait tágítja, és a nyirokkeringést fokozza, ezáltal csökkenti a szervezetben – főleg végtagokban lévő ödémát. Mellékhatása nagyon erős ellazulás.
Wellness kezelések:
Kneipp kúra egészséges táplálkozást, gyógynövényeket, fürdő kezeléseket, relaxációt, mozgásterápiát is tartalmaznak. Egyéb wellness kezelések, az általános jobb közérzetet javítják, ezáltal hatnak a testi és szellemi lazulásra.