Használjuk ki a gyógyvizek erejét!
Budapest fürdőkultúrája – 118 fúrt kútjával és természetes forrásával, 19 féle gyógyvizével, történelmi fürdőivel, a természet erőforrásait hasznosító gyógykezeléseivel – egyedülálló.
Budapest fürdőkultúrája – 118 fúrt kútjával és természetes forrásával, 19 féle gyógyvizével, történelmi fürdőivel, a természet erőforrásait hasznosító gyógykezeléseivel – egyedülálló.
Budapest fürdővárossá válásának előzményei egészen a XI. századig nyúlnak vissza, amikor is a keresztes lovagok a „Felhévíznek” nevezett gyógyhelyen, (ami a mai Gellért-fürdő forrása), és az „Alhévíznek” nevezett gyógyhelyen (ami a mai Lukács-fürdő forrása) kezeltették magukat, illetve a Margit-szigeti kolostorokba jártak gyógyulni. A középkorban a testkultúra hanyatlásával a fürdőkúrák is feledésbe merültek, egészen a XIX. századig, amikor Sebastian Kneipp tiszteletes lefektette a modern fürdőkezelések alapjait.
Napjainkban az egészség megőrzése és visszanyerése egyre fontosabb az életminőség biztosítása szempontjából – ebben nyújthat támaszt a fürdőgyógyászat.
Gyógyszer nélkül gyógyítanak
A természetes gyógymódok leghatékonyabb típusai közt tartjuk számon a gyógyvizes, gyógyiszapos kúrákat, amelyek egyaránt alkalmasak megelőzésre, gyógyításra, és a közérzet javítására. Kialakult betegség esetén célzott helyi, és általános, egész testet érintő hatásai is vannak -anélkül, hogy gyógyszert vinnénk be szervezetünkbe! A gyógyvizekből felszívódó ásványi anyagok gyógyító hatást fejtenek ki. Emellett a meleg víz értágulatot okoz, így éri el izomlazító hatását, másrészt mozgáskönnyítő felhajtó erejük, ödémacsökkentő, a szív munkáját, illetve a légzést javító hatásuk érvényesül a fürdőkúrák során. A budapesti gyógyvizek többsége kálcium-magnézum-hidrokarbonátos, így többségében mozgásszervi problémák kezelésére alkalmas.
Ismerjük meg a fürdőgyógyászat módszereit
Ide tartoznak a vizes és iszapos kezelések valamint az azokat kiegészítő masszázsok, elektro- és fizioterápiák. A balneoterápia a víz fizikai, kémiai hatásait ötvözi a speciális áramformák, vagy a húzás/nyújtás mechanikai hatásaival és a testre irányított vízsugár izomlazító hatásaival. A Tangentor vagy víz alatti vízsugár masszázs során kezelő kádba merülve magasnyomású vízsugárral masszírozzák, lazítják el az izmainkat, a merevebb, több kezelési időt igénylő izmokra fókuszálva, de az egész testet bejárva. A részleges elektromos fürdő alkalmával végtagjainkat kezelő kádacskákba, 32-34 Celsius fokos vízbe helyezve különböző elektromos áramformákkal fokozzák a vérkeringést, ezáltal az ízületi fájdalmak csökkennek.
Az izomfeszülések oldásában egyik legjobb kezelés az iszappakolás abban az esetben, ha gyulladás nem áll fenn. A parafangó parafin és apró szemcsés iszap keveréke, mely sokáig tartja a meleget, amelynek hatására kitágult ereken keresztül az iszap ásványi anyagai fel tudnak szívódni. Az izmok értágulata magában is izomlazító hatású. Nyári melegben, illetve gyulladások esetén jobb hatású a hűtő-értágító hatású krémekből készült izomlazító pakolás (ritex), melynek hatása megegyezik az iszapéval.
Az elektroterápia a különféle áramformák hatásait használja fel fájdalom és gyulladás csökkentésére, keringésfokozásra, az izomműködés javítására – ezáltal a kezelt terület táplálását javítják, illetve a káros anyagok elszállítását fokozzák, segítik a regenerációt.
Az orvosi gyógymasszázs kifejezetten a fájdalmas, túlfeszült területre hat. Csökkenti a fájdalmakat, az izmok között futó idegek nyomásait, javítja az ízületek terhelését, és az egész közérzetet. A sportmasszázsok erősebb, kevésbé problémamegoldó, inkább általánosabb izomlazító kezelések. A wellness masszázsok az általános közérzetjavításra szolgálnak.
A gyógytorna – fizioterápia egy fizikális felméréssel kezdődik és már 5-10 kezelés alatt (egy – két hét) jelentős eredményeket lehet vele elérni a mozgás szervrendszeri elváltozások kezelésében. Sok gyógytornász manuálterápiát is végez, amely fokozza a tornagyakorlatok hatását. A gyakorlatok az erősítést, nyújtásokat, gerincstabilizálást, mozgástudatosítást, keringésjavítást, izomcsoportok működésének harmonizálását, ízületek mozgástartományának növekedését szolgálják.
A nyirokmasszázs vagy limfodrenázs a kötőszövetben futó erek érzáró izmait tágítja, és a nyirokkeringést fokozza, ezáltal csökkenti a szervezetben – főleg végtagokban lévő ödémát.
A wellness kezelések többek közt Kneipp kúrát, fürdő kezeléseket, relaxációt, mozgásterápiát jelentenek. Javítják a közérzetet, ezáltal testileg és szellemileg is felfrissítenek.
Használjuk ki ezt az újra felfedezett kincset, mert az egészségünk jelenti az életminőségünk alapját.